close
Головна » Новини » Поєднання кольорів в інтер'єрі: чому колірний круг не завжди працює і в чому шукати натхнення при виборі відтінків
Поєднання кольорів в інтер'єрі: чому колірний круг не завжди працює і в чому шукати натхнення при виборі відтінків
Від правильного поєднання кольорів в інтер'єрі залежить перше враження від квартири, настрій, який вона створює, і навіть самопочуття її власників. І якщо невеликі меблі і предмети декору будь-коли можна замінити, то до обробки кімнат треба підійти відповідально. Причому теоретичні схеми по комбінуванню відтінків не завжди вдається втілити в життя. Чому так відбувається і як вибрати правильну палітру?

Традиційні схеми поєднання кольорів

Перший варіант – скористатися готовою схемою підбору кольорів. Традиційний метод – колірне коло Іттена. Це схема, на якій зображені 12 основних кольорів, причому контрастні відтінки знаходяться один навпроти одного:
  • три первинні кольори, розташовані в трикутнику в центрі кола;
  • три вторинних кольори, що можна отримати при змішуванні первинних;
  • шість теоретичних відтінків, які можна отримати при змішуванні первинного відтінку з сусіднім по колу вторинним.
Але колірний круг не обмежується цими 12 кольорами. Адже у кожного з них є безліч відтінків і ступенів насиченості. Тому колористи і дизайнери використовують розширену модель колірного кола.
Грунтуючись на колірному колі, колористи виділяють різні схеми поєднання відтінків. Найгармонійніші комбінації кольорів виходять, якщо застосовувати такі методи:
  • Монохромність – поєднання різних за насиченістю і глибиною відтінків одного кольору. Наприклад, блідо-бузковий у ролі фону, яскравіший – як додатковий і глибокий фіолетовий –для акцентів. Щоб інтер'єр не виглядав монотонно, можна додати невеликий додатковий акцент контрастного відтінку.
  • Контрастність – використання комплементарних кольорів, тобто розташованих строго один напроти одного. Наприклад, синій і помаранчевий, фіолетовий і жовтий. Щоб поєднання було гармонійним, один з кольорів повинен бути менш насиченим, фоновим, а другий – виступати яскравим акцентом.
  • Класична тріада – використання трьох рівновіддалених по колірному колу відтінків. Наприклад, салатовий, малиновий і блакитний. Принцип в тому, що один, менш насичений, колір використовується як основний, а два інших – для невеликих акцентів. А, якщо відтінки яскраві, всі вони стають додатковими або акцентними.
  •  Аналогова тріада – використання трьох відтінків, розташованих поряд або хоча б в одній чверті кола. Наприклад, жовтий, салатовий і зелений.
Яку б схему ви не вибрали, враховуйте, що приблизно 70% поверхонь має займати основний колір, 25% – додатковий, і ще 5% можна розподілити серед колірних акцентів. Щоб інтер'єр не був занадто строкатим, краще взяти за основу білий колір або один з пастельних відтінків і на його тлі вже вибудовувати вподобану схему поєднання кольорів.

Готові палітри і інтуїтивний підбір відтінків

Але на практиці застосовувати теоретичні схеми важко. Хоча б тому, що не завжди вдається визначити, чого і скільки має бути в інтер'єрі. До того ж відтінки змінюються в залежності від освітлення і те, що на схемі виглядає привабливо, не завжди буде виглядати так само в інтер'єрі. Якщо боїтеся потонути в теоретичних схемах, скористайтеся однією з готових палітр, наприклад, від виробників фарб. Це схеми, які включають в себе ідеальні комбінації відтінків.
Ще один варіант – підібрати відтінки інтуїтивно, на основі приємного поєднання кольорів. Для цього ви можете орієнтуватися на:
  • Фотографії вже готових інтер'єрів. Виберіть відповідні фото і постарайтеся приміряти їх колірну гамму на себе – чи буде вам комфортно жити в такому просторі. А потім «витягнути» з неї потрібні вам відтінки – на око або за допомогою спеціальних онлайн інструментів.
  • Природні палітри – виберіть картинку з зображенням природи в тій колірній гамі, яка вам подобається. Це може бути зображення осіннього лісу, гірського чи морського пейзажу – не важливо, головне, щоб палітра вам імпонувала.
  • Текстиль чи шматочок шпалер, на яких вже потрібна колірна гамма. Можливо, спочатку вам буде складно уявити готовий інтер'єр. Але на етапі реалізації у вас вже буде готова палітра з потрібними відтінками.
Після того, як ви визначилися з основними кольорами, потрібно продумати деталі:
  • Співвідношення і насиченість відтінків – який колір буде основним, а які – додатковими?
  • Баланс білого та інших нейтральних кольорів – скільки білого кольору буде в вашому інтер'єрі? Які відтінки бежевого, сірого та інших нейтральних відтінків ви оберете?
  • Відтінки меблів, текстилю та предметів декору. Чи будуть вони акцентними або зливатися з фоном? Чи будуть на них візерунки і якщо так, то з яких відтінків вони складатимуться?
Бажано порівняти кілька фотографій в схожій палітрі. Так ви зможете зрозуміти, які відтінки і в якій пропорції вам більше підходять. І вже після цього можна приступати до вибору матеріалів і меблів. При цьому вам не обов'язково точно копіювати колір підлоги, візерунок на оббивці меблів чи шторах. Головне, зберегти пропорцію, виходячи з потрібних вам кольорів.
І ще одна порада. Перед тим, як замовляти матеріали і тканини, переконайтеся на невеликих відрізах, що вони будуть поєднуватися. І тільки коли загальна картинка складеться, сміливо замовляйте.